Marsz z kijami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i wybitnych sportowców. Nowy i prosty sposób na zwiększenie poziomu naszej aktywności, marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijów. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym. 

Podobno Nordic Walking wymyślono już w latach dwudziestych, jednakże dynamiczny rozwój przeżywa od 1996 roku kiedy to fińska firma Exel wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije do Nordic Walking Finowie spędzają ponad połowę swojego życia w niezbyt sprzyjających, ze względu na brak słońca, warunkach, więc tym bardziej dbają o poprawę swojej sprawności poprzez ruch.

Nordic Walking to sport nad wyraz łagodny, oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu/stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie/. Nie stawia zbyt wielkich wymagań, nie trzeba uczyć się żadnych skomplikowanych ćwiczeń.

Dzięki regularnym treningom osiągasz sprawność sercowo-naczyniową, redukujesz nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, łagodzisz lub usuwasz sztywność wokół szyi i barków siedząc godzinami przy komputerze, redukujesz stres, spalasz kalorie. Można jeszcze wspomnieć o efektach zdrowotnych przy rehabilitacjach, jak np. korygowanie nieprawidłowej postawy, przy urazach  ortopedycznych.

W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania Nordic Walking ,jedynie ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia), stany ostre przewlekłych chorób czy wysoka gorączka eliminują z treningu. Najważniejszym, co daje Nordic Walking jest  prosty i tani sposób na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Choć NW jest bardzo prostą formą aktywności ruchowej bez instruktora nie można się jej prawidłowo nauczyć.

Nordic Walking można uprawiać wszędzie, na każdym terenie. Można samemu, można też z grupą przyjaciół. Nie masz znajomych, którzy chcieliby spróbować? Na pewno w Europejskiej Stolicy Nordic Walking w Barlinku spotkasz odpowiednich ludzi, wyznaczone trasy, trenerów i instruktorów, wypożyczysz sprzęt.

Na pewno specjalistyczny. Wprawdzie, tak jak w przypadku każdego sportu, rozrasta się produkcja wszelkiego rodzaju akcesoriów i gadżetów, mających na celu ułatwienie, czy uprzyjemnienie ruchu, warto pamiętać, że najważniejsza jest wygoda oraz bezpieczeństwo.

Zalecane są kije jednoczęściowe, indywidualnie dobrane do wzrostu wg przelicznika wzrost x 0,68= długość kija  dla osób wysportowanych lub wzrost x0,66 dla osób uprawiających NW rekreacyjnie. Kije powinny posiadać specjalne paski, na których można się opierać i odpychać od podłoża, a jednocześnie po wypuszczeniu kija z dłoni paski powinny go utrzymywać tuż przy niej. Kij trekkingowy lub narciarski wypuszczony z dłoni swobodnie zwisa na pasku osadzonym na nadgarstku. Kij NW zawsze jest przy dłoni.

Rodzaje kijów to gama sprzętu z włókna szklanego lub z mieszaniny włókna szklanego i węglowego. Te ostatnie są najlżejsze i najbardziej wytrzymałe. Mają gwarancje /patrz: firma Exel/ na całe życie. Praktycznie w toku treningu nie można ich zniszczyć. Chodząc po asfalcie lub twardej nawierzchni zakładamy na końcówki kijów specjalne gumowe buciki, przechodząc na drogi gruntowe zdejmujemy gumowe nakładki i korzystamy z końcówki z hartowanej stali, która na stałe zamontowana jest na końcu kija. Wszystkie kije renomowanych producentów mają także instrukcje konserwacji

Jest już produkowane specjalne obuwie do NW, jednak można chodzić w wygodnych, sportowych butach, które utrzymują prawidłowe położenie stopy (stosuje się także specjalne wkładki i skarpety).

Dla wrażliwych rąk, przy dłuższych trasach a przede wszystkim w zimie, zaleca się specjalne rękawice. Chronią przed zimnem, a także zapobiegają powstawaniu pęcherzy. Jeszcze tylko wygodne ubranie treningowe, może okulary słoneczne z filtrem, coś do picia w bidonie noszonym na odpowiednim pasku, komórka, podstawowe środki opatrunkowe i higieniczne ... i w teren.

Opracowanie na podstawie materiałów: INWA, PFNW, Onet.pl. 

 

V-ce Prezes Nordic Walking Olgierd Bojke