Szlak

Barlinek - Krzynka - Płonno - Barlinek (dł. 10,0 km) Szlak rozpoczyna się na Rynku (0,0 km). Ul. Wodną schodzimy w dół nad brzeg jeziora, skręcamy w lewo, wzdłuż murów obronnych, dalej skręcamy w prawo do parku w delcie Młynówki i prosto - wychodzimy w ul. Strzelecką.

Wzdłuż brzegu jeziora skręcamy w ul. Sportową, mijamy przystań żeglarską, stadion, i na końcu ulicy (1,6 km) skręcamy w lewo na brukowaną drogę do Krzynki. Tam można obejrzeć imponujące buki - obwód jednego z nich wynosi 4 m, a dwa inne rosną bliźniaczo złączone (5 km).

Ze wsi Krzynka szlak prowadzi bitą drogą do wsi Płonno (7 km), w której znajduje się interesujący kościół z XIX w. i rosnąca obok niego stara lipa. Ze skrzyżowania dróg we wsi Płonno szlak skręca w lewo i piaszczystą drogą prowadzi leśną ścieżką, w kierunku Barlinka. Mijamy tam po prawej stronie stawy rybne na rzece Płoni, dochodzimy dalej do drogi Strzelce Kraj. - Barlinek. Skręcamy w prawo i ul. Strzelecką wchodzimy do Barlinka. Wzdłuż brzegu jeziora, przez park w delcie Młynówki dochodzimy do ul. Jeziornej, skręcamy w prawo w ul. Wodną i wracamy do Rynku, gdzie szlak się kończy (10 km).