Już trzeci raz w Barlinku odbyło się Święto Fotografii. Photo Day w tym roku dotyczył tajemnic barlineckich młynów. Mimo trudnego czasu uczestniczyło czynnie ok 20 fotografików z Gorzowa Wlkp., Szczecina i Barlinka: Anna Gaładyk, Zofia Gaładyk, Tomasz Gaładyk, Maria Gonta, Bogdan Gonta, Andrzej Ligenza, Katarzyna Mielcarek, Danuta Olszewska, Bronisław Pilich, Magdalena Pędziszczak, Grzegorz Przybylski, Mirosław Sulikowski, Renata Staszkiewicz, Krzysztof Strzelecki, Marek Szukało, Jerzy Wawrzyniak. Po dopełnieniu procedur związanych z pandemią nastąpiło losowanie tematów oraz wizyta w Muzeum w Barlinku, gdzie goście zapoznali się z historią młynarstwa naszego regionu. Tematy, jakie były losowane to: Zapach młyna, Duch przeszłości i młyńskich, Przenikające młyńskie przestrzenie, Rytm młyna, Romantyczny krajobraz natury z młynem.


Wodna energia młyna.  Wyposażeni w drobny prowiant i mapki uczestnicy wyruszyli na szlak młynów. Dwa najlepiej zachowane młyny, Młyn Papiernia i Młyn Dworcowy zostały udostępnione dla fotografujących. Zakończenie spotkania odbyło się w Muzeum w Dziedzicach, gdzie gościliśmy na warsztatach kulinarnych „ Kuchni kresowej „. Było wiele ciekawych opowieści o wizytach we młynach, na szlaku rzeki Płoni i wspaniałe serdeczne spotkanie z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic. Bardzo dziękujemy za wsparcie imprezy Stowarzyszeniu Młyn Papiernia, Cezaremu Daniszowi gestorowi Młyna Dworcowego oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Dziedzic oraz Muzeum Regionalnemu w Barlinku. Ciekawostką spotkani była również powieść „Mucha i ja„ napisana przez Bronisława Pilich pasjonata naszych spotkań fotograficznych i zaprezentowana na zakończeniu.
Teraz pozostaje nam tylko czekać na wystawę zdjęć, która odbędzie się na przełomie 2020/ 2021 roku w Barlineckim Ośrodku Kultury.