Szlak

Na wschód od rynku wznosi się majestatyczna sylwetka barlineckiej fary. Jej strzelista, 52-metrowej wysokości wieża stanowi dominantę widokową miasta. Data budowy świątyni nie jest znana, lecz prawdopodobnie sięga okresu lokacyjnego. Wskutek przemian i burz dziejowych kościół ulegał licznym przekształceniom. Pierwotnie była to orientowana budowla romańska, o czym świadczą wmurowane w podstawę wieży ciosy kamienne. 

Szlak

Pas niedawnych umocnień dzieli od kościoła krótki odcinek drogi. Potężne niegdyś fortyfikacje tworzył 7-metrowej wysokości kamienny mur obronny. Szczelnym, eliptycznym pierścieniem otaczał całe ówczesne miasto.

Szlak

Podążając od murów obronnych alejką ku wschodowi (ul. Parkowa) i dalej wzdłuż linii brzegowej jeziora dojść można do uroczego pensjonatu: „Pod Sosnami:. Z południowej strony przylega doń koliście zamknięta, atrakcyjna plaża, a z galerii pensjonatu roztacza się niepowtarzalny widok na jezioro i na widoczny w oddali rezerwat przyrody „Buczyny Barlineckie”. Budowla wzniesiona w 1927 roku nawiązuje formą do unikalnej na niżu europejskim architektury alpejskiej.

Szlak

Od pachnących żywicą sosen ulica Strzelecka prowadzi do Nowego Miasta. Trasa przebiega obok tajemniczej rezydencji z 1908 roku, która od fantazyjnych kopuł wieżyczek otrzymała nazwę Pałacu Cebulowego. Ów wschodni skraj dzisiejszego Barlinka w 2 poł. XIX wieku nie był jeszcze zabudowany.