BARLINEK - 15-tysięczne miasto, nosiło niegdyś ze względu na swoją popularność znanego kurortu wypoczynkowego przydomek „Perły Nowej Marchii”, również dziś nie zatraciło charakteru miasta turystycznego. Oprócz licznych hoteli i pensjonatów oferuje bogatą bazę gastronomiczną serwującą różnorodne smakołyki także z tradycyjnej polskiej kuchni. To tutaj w 1868 r. urodził się Emanuel Lasker - szachowy mistrz świata, który nieprzerwanie przez 27 lat władał w królestwie szachów.

Barlinek - to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, tutaj każdego turystę zaskoczy nie tylko urzekające piękno jezior i otaczającej przyrody, ale również bogactwo oferowanych atrakcji np. imprez cyklicznych: Jarmark Ceramiczny, który odbywa się 1 maja, czerwcowe Dni Barlinka  „Barlineckie Świętojanki” podczas których odbywają się wybory Królowej Puszczy Barlineckiej i Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie, Lato Teatralne w sierpniu Pożegnanie Lata z wyborem Krolowej spiżarni , czy też Festiwal Szachowy im. Emanuela Laskera. Dla amatorów aktywnego wypoczynku koło wędkarskie w Barlinku organizuje zawody wędkarskie w różnych porach roku, a miłośnicy łowiectwa znajdą na terenie Puszczy Barlineckiej bogate i zróżnicowane łowiska gwarantujące bogactwo wrażeń i wspaniałe trofea. Znawcy leśnych ostępów - członkowie Koła Łowieckiego „Szarak” przygotowali, bowiem bogatą ofertę dla turystów lubiących dreszczyk emocji i przygody w kniejach Puszczy.Dla amatorów sportu Barlinek oferuje wiele imprez sportowych i rekreacyjnych wykorzystując bogatą infrastrukturę ; Regaty Żeglarskie organizowane przez klub Żeglarski Sztorm w tym  Mistrzostwa Polski Północnej w klasie Omega

HISTORIA BARLINKA
Po raz pierwszy w historii Barlinek pojawia się w akcie lokacyjnym z 25.01.1278 r. sygnowanym przez margrabiów Otto V i Albrechta III. Dokument nakazuje Henrykowi Toyte założenie miasta Nova Berlyn, otoczenie go murami obronnymi i ustanowienie prawodawstwa wzorowa-nego na prawie magdeburskim. Jeszcze do dzisiaj na planie miasta widać średniowieczny układ ulic. Tworzą go dwie główne arterie, poprzecinane poprzecznymi uliczkami tworzącymi tzw. układ drabinkowy. Zgodnie z Xlll-wiecznymi założeniami w centrum miasta znajduje się rynek, pośrodku którego do XlX w. stał ratusz miejski. Na wschód od rynku wybudowano kościół wzmiankowany po raz pierwszy w kronikach w 1298 r. Całe miasto zamknięte było na planie elipsy murami o wysokości 7 m. W pierwszej połowie XV w. Barlinek został sprzedany Zakonowi Krzyżackiemu, który przejął wszelkie dobra przynoszące zyski, w tym liczne młyny. Po zakończeniu wojny z zakonem (największą bitwą był Grunwald w 1410 r.), Barlinek jako miasto krzyżackie był łupiony przez zbrojne oddziały Polaków i Pomorzan.

image06.jpg image18.jpg image19.jpg

image24.jpg

Miasto na przemian padało ofiarą pożarów i najazdów. Od początku drugiej połowy XIX w. Barlinek zaczął się rozwijać co spowodowała popularność miasta jako kurortu wypoczynkowego i uzdrowiskowego. Ostatni wielki pożar wybuchł w Barlinku w 1852 r. zniszczył część starówki i wieżę kościoła, którą trzeba było rozebrać i podbudować na nowo. Spłonął wtedy również stojący na rynku od czasów średniowiecza ratusz, zawierający znaczną część archiwaliów miejskich. Ratusza już nie odbudowano, a na jego miejscu w 1912 r. postawiono fontannę z figurą dziewczyny atakowanej przez gąsiora.
W wyniku działań wojennych miasto zostało w dużej mierze zniszczone, szczególnie ucierpiała staromiejska zabudowa rynku. Zdołało jednak podnieść się z gruzów i dzisiaj możemy podziwiać ocalałe zabytki oraz fragmenty starej zabudowy.

PRZYRODA
Aż 80% Gminy Barlinek to tereny Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w roku 1991. Obszar parku zajmuje 23 928,91 ha W najcenniejszej części Puszczy Barlineckiej znajduje sie wiele interesujących obiektów przyrodniczych i kulturowych. BGPK to jeden z ciekawszych pod względem krajobrazowym i leśnym obszar pn-zach. Polski. Znajduja sie tu klasyczne lasy bukowe - buczyna pomorska. W miejscach podmokłych wytworzyły się bagienne lasy olchowe, a nad brzegami rezk i strumieniami zachowały fragmenty gradów. Słabe piaszczyste gleby porasta bór sosnowy, a niektóre wilgotne obnizenia gruntu bór bagienny. Tereny otwarte, leśne i podokłe zapewniają dogodne miejsca do życia i żerownia wielu gatunkom zwierząt.

image04.jpg image11.jpg image12.jpg

image15.jpg

W parku utworzone zostały rezerwaty przyrody. Chronia one najcenniejsze zbiorowiska roślinne i siedliska zwierzyny. Są to: 
- "Markowe Błota" rezerwat chroniacy bagna z typowa dla nich florą i fauną;
- "Skalisty Jar Libberta" - obejmujący ochroną wąwóz, wzniesienia morenowe i jedyne na Pomorzu Zachodnim skały: zlepieńce wapienno-piaskowe.

W północnej części Parku znajduje się wyjątkowo malownicza - o każdej porze roku - dolina Płoni z licznymi zakolami, wąwozami, stromymi zboczami i krajobrazem rolniczo leśnym. Zaś część południowa to obszar mniej falisty, który porastają różne formacje leśne, głównie bór sosnowy. Pośród pól i lasów Parkupołożonych jest wiele urokliwych jezior, oczek wodnych, torfowisk, bagien, źródeł i strumieni.